Českým obětem sovětských represí / Kazachstán / bývalý pracovní tábor Spassk

31. května 201831. prosince 2026

Českým obětem sovětských represí vznikl v Kazachstánu památník, u města Karagandy jej odhalili představitelé českého zastupitelského úřadu. Nachází se vedle dalších památníků na připomínkovém místě Spassk, kde ve 40. letech 20. století stál pracovní tábor a tábor válečných zajatců. V Kazachstánu byly převážně v letech 1937-1938 popraveny desítky československých občanů a další stovky prošly místními pracovními tábory.Iniciátorka vzniku památníku byla česká velvyslankyně v Kazachstánu Eliška Žigová. Jedná se o první český památník na území bývalého Sovětského svazu, jenž připomíná všechny české oběti sovětského teroru. Ten podle odhadů postihl až 25 tisíc československých občanů. Památník je věnován památce všech obětí politických represí a občanům, kteří trpěli nevyslovitelnou krutostí bolševického režimu.

Z projevu velvyslankyně České republiky v Kazachstánu paní Elišky Žigové: Nevíme přesně, kolik občanů bývalého Československa prošlo sovětskými gulagy, hovoří se o 25 000 osob. Byli to Češi, Slováci, Rusíni, židé, Maďaři i Němci. Dostali se do gulagů z nejrůznějších důvodů, ale všichni trpěli stejně. Ve srovnání s počty obětí komunistického teroru jiných národností to není vysoké číslo, ale připomínku si zaslouží všichni. Zhruba polovina osob komunistické represe nepřežila. Počet perzekuovaných s přímým vztahem k dnešní České republice činí 4150 osob, z nichž asi 2150 na následky perzekuce zahynulo.Na území Kazachstánu žili i před 2. světovou válkou desítky, stovky etnických Čechů. Mnozí z nich se stali oběťmi represí, hlavně během Velkého teroru 1937-1938. Táborem Spassk pro válečné zajatce a internované osoby prošlo více jak 66 000 válečných zajatců a internovaných osob více než 40 národností. Z celkového počtu bylo podle údajů z karagandského státního archivu české národnosti 518 válečných zajatců a 21 internovaných osob.
Náš památník je tedy připomínkou všech obětí komunismu, které pocházely z území dnešní České republiky, a v řadě s pomníky jiných národů jen dokresluje brutalitu režimu, který postihoval všechny bez ohledu na národnost, občanství či politickou příslušnost. Bolševický režim cynicky využil rozlehlých stepí této krásné země k výstavbě koncentračních táborů, mj. Karlagu, jednoho z největších na celém území bývalého Sovětského svazu. Velmi si vážíme toho, že vláda/státní orgány Kazachstánu  nezapomínají na oběti totalitního režimu. Důkazem toho je nejen dnešní den, kdy se zde každoročně koná pietní slavnost, ale také muzea v různých částech Kazachstánu, nemohu nevzpomenout nedaleké muzeum v Dolince, které by měl navštívit každý, kdo se aspoň trochu zajímá o dějiny východní Evropy i střední Asie.